Popüler NBC dizisi The Blacklist’in yazarları, 8 sezon süren bir hikayeyi bir araya getirmeyi başardılar ve izleyiciler, karakterleri için ilişkiler ve nihai varış noktaları açısından neler olup bittiğine dair hala hiçbir fikre sahip değiller. 8 sezon ve izleyiciler hala Raymond Reddington’ın kim olduğunu ve Elizabeth Keen ile ilişkisinin ne olduğunu anlamaya çalışıyor.

Sevenleri, onun bitmesiyle ortaya çıkacak olan boşluğu doldurmak için ne izleyebileceklerini merak ediyorlar. Bu yazıda Blacklist Gibi Dizileri bir araya getiriyoruz.

1Blindspot

New York’ta Times Meydanı’nın ortasında bir spor çantası içinde bir kadın kıyafetsiz olarak ortaya çıkıyor. Bu açılış sahnesi, izleyicilere Blindspot’un TV’deki her şeyden farklı olmayı hedeflediğini bildirmek için yeterli olmalıydı. Belleği silinen Jane Doe, gösterinin ana noktası haline gelir. Kim o ve ne istiyor? Kötülerin kardeşi ve annesi olduğunu öğrendiğinde hikayeler daha da yoğunlaşır. Ekibinin geri kalanı şimdi Jane’e güvenilip güvenilemeyeceğini anlamalıdır. Çok sayıda çivi ısıran sahne ve yoğun dövüşler, The Blacklist hayranları için mutlaka görülmesi gereken Blindspot’a sahip olmalıdır.

2Criminal Minds

Criminal Minds o kadar zekice yapıldı ki, karakter karuseli hiçbir zaman bir fark yaratmadı. Bu gösteriyi bu kadar harika yapan şey, izleyicilerin sadece katilin kim olduğunu değil, neden yaptığını anlamaya çalışmaktan geçmeleri gereken düşünce süreciydi. FBI profil uzmanları, suçluların zihnine girmek ve onları yaptıkları şeyi yapmaya iten şeyin ne olduğunu bulmakla görevlendirildi. Her yönden yoğundu ve haftanın en az bir saatinde yazı sizi oyuncu kadrosunun bir üyesi gibi hissettirdi.

3FBI

New York’ta bulunan FBI, Chicago PD, Chicago Fire, Chicago Med ve Law & Order: SVU gibi harika televizyon programlarının Dick Wolf destanındaki bir başka dişli. FBI, terörizm, organize suç ve NYC sokaklarında dolaşan diğer yüksek profilli suçlarla mücadele ettiği için şovlarının geri kalanından daha Kara Liste. Maggie Bell ve Omar Adom harika bir takım oluşturuyor, ancak başlangıçta ikisi arasında her zaman sorunsuz bir seyir olmadı. FBI, yukarıda bahsedilen şovlar tarafından geride kalmamak için, hala kötü adamları kovalamayı başarıyor, ancak hikayelerde her karakterin geçmişine odaklanmak için yeterli alana sahip.

4Chicago PD

Raymond Reddington, televizyondaki en iyi karakterlerden biridir. Ama bu kadar itibar görmeyen başka biri var. Chicago Polis Teşkilatı’nın, Chicago’nun zorlu sokaklarında İstihbarat Birimi’ne liderlik eden Hank Voight adında bir adamı var. Voight’la ilgili her şey, onun ve Reddington’ın yolları bir gün kesişirse iyi geçineceğini söylüyor. Chicago Polis Teşkilatı, The Blacklist’in farklı düzeyde suçluları sergilediği yerde cesur. Öyle olsa bile, aksiyon harika ve Chicago PD’nin yazarları bir sezon boyunca birden fazla hikayeyi anlatıyor.

5The Following

Raymond Reddington bir beyni suçlu olabilir, ama aynı zamanda sadakate ilham veren yadsınamaz karizmaya sahiptir. Aşağıda, James Purefoy’un karakteri Joe Carroll, diğer karakterleri ve izleyicileri büyüleyen benzer bir sevimli çekiciliğe sahiptir. Seri katil ve kült lideri Carroll daha düz bir kötü adam, Reddington ise daha çok bir anti-kahraman, ama izlemek için eşit derecede büyüleyici. Kevin Bacon’un karakteri Ryan Hardy, Shawn Ashmore’un karakteri Mike Weston ve diğer FBI ajanları Carroll ve diğer seri katilleri takip etmeye adanmıştır, ancak Kara listenin FBI görev gücü gibi, genellikle ahlakla mücadele ederler.

6Gotham

Kara Liste, süper kahramanlar ve süper kötüler dünyasında mevcut olmasa da, Gotham ile pek çok benzerliği var. Her iki gösteri de prosedürel, haftanın vakası formatıyla başlar. Her iki dizinin sezonlarında bölümler ilerledikçe, bu bireysel davaların hepsinin The Blacklist’teki Berlin veya Gotham’daki Baykuşlar Mahkemesi gibi daha büyük bir kötüye bağlı olduğu ortaya çıkıyor. Gotham’ın haydutlarının galerisi ve Reddington’ın Kara Listeleri tuhaf, renkli kötüler. Genellikle onları sıradan bir televizyon şovu kötü adamından çok daha akılda kalıcı kılan tuhaf becerilere ve tuhaf tuhaflıklara sahiptirler.

7Homeland

Terörizme karşı savaş hala baş gösteriyor ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en iyi ajanlarından bazılarının harekete geçmesi var. Carrie Mathison, bir ajanın taşıyabileceğinden daha fazla kalp kırıklığı, terör ve aldatmaca yaşadı. Teröre karşı savaşı, kime güvenebileceğine dair basit bir soruyla başlıyor? Homeland hassas konulara değindi, ancak The Blacklist ne zaman olmadı? Her iki gösteri de izleyicileri koltuklarının kenarında oturtacak iyi hazırlanmış hikayeleriyle çekebilir.

8Seal Team

Mühür Takımını tanımlamanın en iyi yolu, baştan sona aksiyon almaktır. Ekip lideri Jason Hayes ve bununla birlikte çok fazla sorumluluk geliyor. Kısa süre önce boşanmış olan Hayes, işyerindeki yüksek riskli baskıya dayanmalı, ardından özel hayatıyla ilgilenmelidir. Ekip üyeleri, Call of Duty’nin canlı bir versiyonunu izlemek gibi kendi arka planlarıyla uğraşıyorlar. Seal Team, aksiyon açısından hayal kırıklığına uğratmaz. Bol miktarda patlama, silahlı savaş ve göğüs göğüse çarpışma var. Primetime docket üzerinde yaygın olarak görülmesi gereken bir TV olarak görülmeyebilir, ancak The Blacklist hayranları için mutlaka izlenmesi gerekir.

9The Wire

The Wire’ı çoğu dramadan ayıran şey, izleyicilere verilen toplumun farklı yönlerinin içgörüsüdür. Dizi polislere, sokak dolandırıcılarına, okul bölgesine, politikacılara veya medyaya mı dayanıyor? The Blacklist’in hayranları, sevgi ve gizemi içermeyen ve yine de harika bir hikaye sunan farklı bir zihniyetle bu popüler HBO şovundan uzaklaşabilir. The Wire’daki karakterler, şimdiye kadarki en iyi senaryolardan bazıları olarak TV tarihine geçti. Hikayeler o kadar samimiydi ki, bir karakterin öldürülmesi, gösterinin zirvede olduğu USA Today’de ön sayfa haberleriydi.

10Designated Survivor

Sadece Başkan’a değil, Oval Ofis’teki herkese bir şey olursa sonucun ne olacağını hiç merak ettiniz mi? Eğer öyleyse, Atanmış Survivor bu cevabı sağlayacaktır. Ölümcül bir patlamadan sonra, Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni Başkanı olarak bir kişi devralınır. Kiefer Southerland artık 24’teki koruyucusu değil, artık korunan kişi. Hikayeler harikaydı ve Designated Survivor, ABC tarafından iptal edilmesine rağmen, daha sonra 3. sezon için Netflix tarafından seçildi.

11S.W.A.T.

Shemar Moore, popüler CBS programından Criminal Minds’tan ayrıldıktan sonra, S.W.A.T. seçkin ekibe liderlik etmek ve yeni bir aksiyon dolu şovu yönetmek. S.W.A.T. Kara Liste hayranlarının yeniden bir araya gelmek isteyeceği her şey. Film, Los Angeles’taki suçluları televizyondaki en iyi teknolojilerden bazılarıyla takip eden bir grup polise odaklanıyor. Hikayeler Raymond Reddington ve Elizabeth Keen destanı, S.W.A.T. daha çok eylem temellidir. Bir hikaye açısından, 2. sezonda gelişti.

12The Blacklist: Redemption

Hayranlar Tom Keen’in arka planı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsa, o zaman The Blacklist: Redemption şovdur. Sadece bir sezon boyunca koşarken, Tom’un ebeveynlerini çevreleyen gizliliği ortaya çıkardı. Ancak birkaç sürpriz daha vardı. The Blacklist’teki en iyi kötü adamlardan biri olan Matius geri dönüyor. Ama bu sefer iyi tarafta. Tom, artık kime güvenebileceğine, annesine ya da babasına karar vermesi gerektiğinden başka bir döngünün içine atılır. Bir sezondan daha uzun sürmesi gereken başka bir kedi fare oyunu.

13Graceland

Graceland, Güney Kaliforniya’daki bir sahil evinde birlikte yaşayan farklı ABD kurumlarından gizli ajanların hikayesini anlatıyor. Çeşitli gizli vakalarda birlikte çalışırlar ve birbirleriyle sıkı bağlar kurarlar. Birbirlerinden sakladıkları sırlarla birlikte Reddington görev gücünün sıkı sıkıya bağlı ekip dinamik ve gizli çalışmasına kesinlikle paralellikler var. Reddington’a çok benzer şekilde, Daniel Sunjata’nın karakteri Paul Briggs’in çoğu zaman belirsiz nedenleri vardır ve doğru olduğuna inandığı şeyi yapmak için ellerini kirletmekten veya başkalarını manipüle etmekten korkmaz. Briggs ve Aaron Tveit’in karakteri Mike Warren arasındaki ilişki, Reddington ve Elizabeth Keen arasındaki ilişkiye biraz benziyor. Briggs, Mike için hem bir akıl hocası hem de yozlaştırıcı bir güçtür ve “öğrenci”, “ustadan” beklenmedik şekillerde gelişir ve öğrenir.

14Quantico

The Blacklist’e çok benzeyen Quantico, FBI ajanları hakkında seyircinin kime güvenebileceklerini tahmin etmesini ve emin olmamasını sağlayan bir hikaye anlatıyor. Her iki şovda, hayranların daha büyük gizemlerin gerçeğini ortaya çıkarmak için bir araya getirmeleri gereken küçük ayrıntılar var. Her iki hikaye de FBI içindeki yolsuzluğun açığa çıkmasına vurgu yapıyor. Reddington’ın Kara Listeleri, Quantico’daki teröristler ve her iki şovdaki FBI, doğru ile yanlış arasındaki gri alanı inceliyor.

15How To Get Away With Murder

Raymond Reddington ve Elizabeth Keen arasındaki gizemli ilişki, Kara Listenin kalbinde, Annalise Keating ile Wes Gibbins arasındaki ilişki Cinayetten Nasıl Kurtulunur’un merkezinde olduğu gibi. Hayranlar Reddington’ın Liz’i neden bu kadar önemsediğini anlamaya çalışırken HTGAWM, hayranlarını Annalise’nin Wes ile ilişkisinin ardındaki gerçeği ortaya çıkarmaya yatırır. Merkezi ilişkinin ötesinde, HTGAWM, daha önceki sezonlarında prosedürel, haftanın vakası formatını da alır. Mahkeme salonu davaları ve daha geniş anlatılar, çoğu Reddington’ın Kara Listesinde olduğu gibi, sosyal adaletsizlikler ve yozlaşmış otoritelerle ilgilenir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here