İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Durgunluk ve Kriz Kime Yarar?

Durgunluk, olumsuz bir ekonomik büyüme dönemidir. Bu, daha yüksek işsizlik, düşen ücretler ve daha yüksek devlet borçlanması dönemidir. Genellikle ekonomik maliyetlere neden olur.

Durgunluk ve Kriz Kime Yarar?

Ekonomik büyümenin yavaşladığı bir dönemde başarılı olabilecek bazı insanlar:

Ucuz eğlence sunan firmalar.

Bahisçilerin ve yayıncıların bir durgunlukta başarılı oldukları söylenir, çünkü insanlar “acılarını küçük kumarlarla boğmayı” ve sarhoş olmayı severler. (bu sadece bir kocakarı masalı olabilir ve durgunlukta daha yüksek yaşam beklentisi gösteren çalışmalarla çelişiyor.) 2020 Coronavirüs durgunluğunda, çevrimiçi akış ve çevrimiçi eğlence talebinde bir artış görülmesi muhtemeldir.

İflas ve gelir kaybı ile uğraşan şirketler.

Örneğin, tefeciler ve ödeme günü kredileri satan firmalar – Nakit sıkıntısı çeken insanlar tefecilere yöneliyor.

İkinci el mal satan firmalar.

(Gelir düştüğünde talebin arttığı mallar) örneğin değerli mallar, ikinci el mağazalar vb. Süpermarketler gibi bazı firmalar durgunluktan olumsuz etkilenmeyecektir. İnsanlar lüksü azaltacak olsalar da, yiyecekleri azaltmayacaklar.

Ev satın alanlar.

Düşen varlık fiyatları , bir ev satın almayı daha ucuza getirebilir. İlk kez alacaklar için iyi. Servet eşitsizliğini azaltmaya yardımcı olabilir.

Yaşam beklentisi yükselebilir.

Büyük Buhran araştırmaları, işsizlikte artış olan bölgelerde yaşam beklentisinin arttığını gösteriyor. Bu sezgisel görünebilir, ancak mantık, işsizlerin alkol ve uyuşturucuya daha az harcama yapması ve bu da daha iyi bir sağlığa yol açmasıdır. Daha az araba yolculuğu yapabilirler ve bu nedenle ölümcül araba kazalarına karışma olasılıkları daha düşüktür.

Düşük enflasyon sabit gelirli insanlar, emekliler için iyi olabilir.

Bir durgunlukta, enflasyon oranı düşme eğilimindedir. Bunun nedeni, işsizliğin ücret enflasyonunu ılımlı hale getirmesidir. Ayrıca düşen taleple birlikte firmalar fiyatları düşürerek yanıt veriyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir