İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kültür Turizmi Nedir?

İnsanların görmek ve deneyimlemek istediği çok şey olduğu için dünya genelinde turizm ivme kazanıyor. Aslında başka bir ülkeyi ziyaret etmek, o ülkenin kültürünü ve dilini öğrenmenin en iyi yollarından biridir. Ancak, son zamanlarda insanlar, turizme yepyeni bir anlam kazandıran kültür turizmine kendilerini şımartıyorlar.

Kültür Turizmi Nedir?

Kültür turizmi, turistin festivaller ve ritüeller gibi yerel kültürel etkinliklere katılmasını sağlayan bir turizm türüdür. Sonuç olarak, turist yerel halkla gerçek bir kültürel alışverişin tadını çıkarabilir.

Ayrıca, kültür turizmi büyüme için önemli bir itici güç olduğundan yerel toplulukların kültürlerini kabul etmelerini sağlar. Bu nedenle topluluklar, kültürlerini diğer topluluklardan farklı kıldığı için kutlamak ve tanıtmak için ellerinden geleni yapıyorlar. İyi bir örnek, Lent başlamadan önce Rio de Janeiro ve Goa’da kutlanan karnavaldır. Rio’da yerel halkın ve turistlerin parti yaptığı ve gökyüzünün altındaki her şeyi şımarttığı gürültülü bir kutlama iken, Goa’da etkinliğin ana dayanağı, danslar ve şölenlerin izlediği bir geçit törenidir.

Ülkeler Neden Kültür Turizmine Odaklanmalı?

Kültür turizmi yerel topluluklara fayda sağlar. Hükümet ve yerel turizm kurumlarının bilmesi gereken kültürel turizmin faydalarından bazıları şunlardır:

  • Kültür turizmi, destinasyon üzerinde olumlu bir ekonomik etkiye sahiptir ve yetersiz hizmet alan toplulukların gelişmesine ve gelişmesine yardımcı olabilir.
  • Bu tür turizmin getirdiği para, yerel topluluklar içinde sosyal fayda için kullanılabilir.
  • Toplulukların kültürlerinin benzersizliğini vurgulayarak onu diğer yerlerden ayırt etmelerine izin verirken yerel kültürü korumaya yardımcı olur.
  • Destinasyonların kendilerini pazarlamasına ve daha rekabetçi yerellerle eşit koşullarda rekabet etmesine yardımcı olur.

Kültür Turizmi İçin Popüler Ülkeler

Ülkeler kültürel turizmin önemini ve yerel ekonomileri nasıl yönlendirebileceğini anladıkça, denizaşırı ziyaretçileri kültürü daha önce hiç olmadığı gibi deneyimlemek ve tatmak için çekebilecek şehirler ve kasabalar inşa etmeye odaklanıyorlar.

Şüphesiz Fransa, kültür turizmi alanında liderdir ve Paris, Avrupa kültürünün merkezidir. Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Amerika’dan insanlar Champs Elysees’de perakende terapi için Paris’i ziyaret ediyor. İkonik Notre Dame Katedrali yandığı için Paris hala gastronomi ve sanata ev sahipliği yapıyor. İnsanlar genellikle Eyfel Kulesi’ni ziyarete gelir, Louvre’da vakit geçirir ve Arc de Triomphe’nin tadını çıkarır. Tabii ki Cannes Film Festivali sırasında Fransa’daysanız eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Türkiye, özellikle Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan İstanbul başta olmak üzere, kültür turizminin her zaman ön saflarında yer almıştır. Kültürel bir deneyimin tadını çıkarmak için en iyi yerlerden bazıları Ayasofya, Topkapı Sarayı, Sultan Ahmed Camii ve Boğaz’dır. Kapalıçarşı’da alışveriş yapmak ve gezinmek bile kültürel bir deneyim olabilir. İstanbul, Asya, İngiltere, Avrupa, Avustralya, Kanada ve ABD’den kültür severleri büyülüyor. İnsanlar buraya mimariyi incelemek ve Osmanlı İmparatorluğu hakkında bilgi edinmek için geliyorlar.

Hindistan, Ganj ülkesi, Tac Mahal, Varanasi ve Kutub Minar’ı ziyaret etmeden kültür turizmi eksik kalır. Hindistan’daki her şehir, ziyaretçilerine benzersiz bir kültürel deneyim sunuyor. İster dini kültürü, ister tarihi kültürü deneyimlemek isteyin, Hindistan’ın size sunacağı çok şey var. Dünyanın dört bir yanından insanların Hindistan’a akın etmesinin başlıca nedenlerinden biridir. Hinduizm’i deneyimlemek için Varanasi’yi ziyaret edebilir veya Lord Buddha’nın aydınlanmaya ulaştığı Bihar’daki küçük mezra olan Bodh Gaya’da vakit geçirebilirsiniz. Rajasthan’da dokuma sanatı ve Andhra Pradesh’te sari dokuma sanatı da yerel kültür hakkında fikir veriyor.

Kültür turizmi bir kazan-kazan deneyimidir. Ziyaretçiler zengin mirasın tadını çıkarır ve yerel kültürler ve gelenekler hakkında bilgi edinirken, yerel topluluklar kültürel değerlerinden ve inançlarından vazgeçmeden gelişmenin tadını çıkarırlar.

Dahası: https://www.etravel.com/explore/travel-industry/what-is-cultural-tourism/

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir