İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Para Biriktirmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kötü para alışkanlıklarınızı iyi para alışkanlıklarıyla değiştirmek istiyorsanız benimsemeniz gereken en iyi para alışkanlıkları.

Uzun zamanımı aldı ama başardım.

İyi para alışkanlıkları geliştirmekten bahsediyorum. Daha yeni başladığımda, tüm faturalarıma geç kalmak ve binlerce TL kredi kartı borcu taşımak gibi gerçekten kötü para alışkanlıkları geliştirdim. Hiçbir birikimim yoktu ve tüm paramın nereye gittiğine dair hiçbir fikrim yoktu.

Sonunda yorulana kadar çalışmaktan ve bir şekilde adıma bir TL’m olmamasından bıktım. Bununla ilgili bir şeyler yapmaya karar verdim. Yeni alışkanlıklar geliştirmem ve eski davranışları bırakmam gerekiyordu.

Sonunda mali durumumu doğru yolda buldum. Sen de yapabilirsin. Ve her şey daha iyi para alışkanlıkları oluşturmakla başlar.

Kişisel mali durumunuzu tersine çevirmek için en iyi para alışkanlıkları şunlardır:

1. Harcamalarınızı Takip Edin

Harcamalarınızı takip etmek, iyi bir para yönetimi için hayati öneme sahiptir, ancak kişisel finans yazılımı üreticisi Mint tarafından yapılan 2020 harcama anketine göre , Amerikalıların yüzde 65’i geçen ay ne kadar para harcadıklarını bilmiyordu. Harcamalarınızı takip etmeden, mali durumunuzun doğru bir resmini elde etmek imkansızdır.

Ortalama bir kişi aylık harcamalarını takip etmediğinden, izlemiyorsanız kendinizi kötü hissetmeyin. Ancak, mali açıdan istikrarlı olmak sizin için önemliyse, harcamalarınızı takip etmek yapmanız gereken bir şeydir.

Şu anda harcamalarınızı takip etmiyorsanız, bir ay boyunca her gün harcamalarınızı takip edin. Kötü harcama alışkanlıklarını, savurgan harcamaları ve masrafları azaltabileceğiniz veya ortadan kaldırabileceğiniz alanları belirlemenize yardımcı olacaktır. Hatta para hakkında düşünme şeklinizi bile değiştirebilir.

Eğer konum mali mücadele yorgun veya kontrol altında mali almak istiyorum, harcamalarınızı izlemeye başlamak. Çoğu insan bunu yapmazken, bu durumda kalabalığı takip etmek finansal sağlığınız için kötüdür.

2. Bir Bütçe Oluşturun ve Buna Bağlı Kalın

Bütçeleme kötü bir rap alır, ancak bu işkence değildir. Bir bütçe birincil amacı , gelir ve giderleri takip, ancak bundan çok daha fazlasını yapıyor. Ayrıntılı bütçeniz, finansal olarak gitmek istediğiniz yere ulaşmak için yol haritanız olarak hareket edecektir.

Bütçenizi ayarlamanın birkaç yolu vardır . Zarf bütçelemeyi, 50-30-20 bütçeyi, yarım ödeme yöntemini veya size uygun olan herhangi bir bütçeleme sistemini deneyebilirsiniz . Aslında bir bütçeye başlamak, hangi tekniği kullandığınızdan daha önemlidir.

Daha önce hiç bütçe oluşturmadıysanız, ilk bütçenizi oluşturmak için adım adım bir kılavuz burada: 4 Basit Adımda İlk Bütçenizi Nasıl Oluşturursunuz .

Bütçeleme alışkanlığı, herkesin finansal durumunu iyileştirmek için benimseyebileceği tek finansal alışkanlıktır. Paranızı bütçelendirdikten sonra tüm paranızın nereye gittiğini bileceksiniz, faturalarınızı her zaman zamanında ödeyecek ve kötü alışkanlıklarınız yerine önceliklerinize göre para harcayacaksınız.

3. Aylık Bütçenize Tasarruf Yapın

Yaptığınız İster 40.000 TL yılda , 15 TL bir saat veya altı rakamlar, size tasarruf büyümek istiyorsanız kaydetmek için bir plan gerekiyor. Planladığınız sürece herhangi bir gelirden tasarruf edebilirsiniz . Tasarruf için bütçe, tıpkı diğer herhangi bir fatura veya mali yükümlülük gibi.

Şu anda hiç birikiminiz yoksa, acil durumlar dışında kullanmadığınız bir hesaba mümkün olan her şeyi aktararak başlayın. Gerekirse küçük başlayın, ancak başlayın.

Sonuç olarak, öngörülemeyen bir şey olması durumunda 3 ila 6 aylık harcamalarınızı bir kenara koymak istiyorsunuz. Geliriniz daha az tahmin edilebilirse, daha büyük bir yastığa sahip olmayı düşünün. 8 ila 12 aylık bir acil durum fonu, serbest çalışanlar, komisyona dayalı satış görevlileri ve yükleniciler için daha uygun olabilir.

Şu anda 6 aylık harcamalara eşit bir miktar paranız yoksa veya daha fazla oturuyorsanız üzülmeyin. Acil durum birikimlerinizi yavaş yavaş oluşturabilirsiniz. Önemli olan başlamak ve sürekli olarak tasarrufa para koymaktır.

Bir para piyasasında veya tasarruf hesabında saklanan 3 ila 6 aylık bir acil durum fonuna sahip olmak , mali açıdan olabildiğince sağlamdır. Mali güvenliğinizi raydan çıkarmak için beklenmedik bir fatura veya sağlık sorunu istemezsiniz.

4. Bütçenizi Düzenli Olarak Değerlendirin

Bütçeleme, finansal geleceğiniz için son derece önemlidir . Ve bir bütçe yapmak finansal istikrar için büyük bir adımdır. Yine de bir kez yaptığınız ve bir daha asla uğraşmayacağınız bir şey değil.

Geliriniz, giderleriniz ve hedefleriniz değişir. Bağlı kalabileceğiniz bir bütçe oluşturmanın anahtarı, onu düzenli olarak gözden geçirmek ve gerektiği gibi ayarlamaktır.

Bütçenizi gözden geçirirken şunları yapmak istersiniz:

 • Gerçek Harcama ile Planladığınız Harcamayı Karşılaştırın
 • Gelir ve Giderlerdeki Değişiklikleri Arayın
 • Para Sızıntılarını Bulun ve Gereksiz Harcamaları Durdurun
 • Bütçenizi Hedeflerinize Göre İnceleyin
 • Gerekirse Bütçenizi Ayarlayın

Her ayın sonunda bütçenizi gözden geçirerek kendinize bir finansal sağlık kontrolü yapmak için zaman ayırın. Önümüzdeki ay için bütçeyi belirlemek için bütçe incelemeniz sırasında öğrendiklerinizi kullanın.

5. Finansal Hedefler Belirleyin

Bir hedefiniz olduğunda, bir bitiş noktanız vardır. Sonu düşünerek başlamak ve geriye doğru çalışmak genellikle adımları tanımlamayı ve hedefinize ulaşmak için bir plan oluşturmayı kolaylaştırır.

Herhangi bir finansal plan, plan yapmamaktan iyidir, ancak her bir gelecek hedefini ve her adımı olabildiğince özel yapmaya çalışın. Sadece “Daha fazla para biriktirmek istiyorum” demeyin. Şuna benzer bir şey deneyin: “Önümüzdeki 12 ay içinde 5.000 TL’lik bir acil durum fonu kurmak istiyorum.”

Artık hedefiniz belirli ve üzerinde bir zaman sınırı olduğuna göre, onu gerçekçi bir stratejiye ayırabilirsiniz. 12 ayda 5.000 TL tasarruf etmek, ayda 417 TLa çıkıyor. Bütçenizi gözden geçirin ve kendinize bazı sorular sorun:

 • Şu anda hedefime ne kadar para koyabilirim?
 • Aylık bütçemden 417TL kesebilir miyim?
 • Önümüzdeki 12 ay içinde fazladan 5.000 TL kazanabilir miyim?
 • İlerlememi nasıl takip edeceğim?

Bütçe incelemenize ve yanıtlarınıza göre eylem planınız şöyle görünebilir:

 • Dışarıda yemek yemeyi ayda bir restoran yemeğiyle sınırlayın
 • Kahve dükkanlarından uzak durun
 • Aylık eğlence harcamalarını 50TL azaltın
 • Kablo TV ve spor salonu üyeliği için istenmeyen abonelikleri iptal edin
 • Nisan’ı harcama yapılmayan bir ay yapın
 • Haftalık bakkal bütçesinden 25 TL azaltın
 • Bakkallarda, bakkallarda ve benzin istasyonlarında dürtü harcamalarını durdurun
 • İşyerinde zam isteyin
 • DoorDash’i sürmek için kaydolun
 • Yalnızca acil durumlar için yeni bir tasarruf hesabı açın
 • Çekten yeni hesaba otomatik transfer ayarlayın
 • Takip için her ay banka ekstremi inceleyin
 • İlerlemeye göre gerektiği gibi ayarlayın

Geriye kalan tek şey önümüzdeki 12 ay için plan üzerinde çalışmak. Bunu yaparsanız, acil bir durumda 5.000 TL tasarruf ettiğinizi bilerek daha iyi uyuyacaksınız.

Hedef belirleme, iyi para alışkanlıklarını güçlendirmenize yardımcı olur. Dikkatli planlama ile kısa vadeli tasarruf hedeflerine ve uzun vadeli hedeflere ulaşabilirsiniz.

Amacınız ister emeklilikten tasarruf etmek, ister çocuklarınız için bir üniversite tasarruf planı oluşturmak veya bir ön ödeme için birikim yapmak olsun, sondan başlayarak büyük resmi görmenize yardımcı olur. Para hedeflerinizi daha küçük adımlara bölmek, hedefinizi daha yönetilebilir hale getirir, nasıl yaptığınızı görmenize yardımcı olur ve sizi motive eder.

6. Finansmanınızı Otomatikleştirin

Hemen hemen her kamu hizmeti şirketi, kredi kartı şirketi ve servis sağlayıcı bugünlerde bir tür otomatik ödeme sunuyor. Bankanız neredeyse kesinlikle otomatik fatura ödemesi de sunuyor. Kurulumu kolaydır, bu nedenle yapabileceğiniz her şeyi otomatikleştirin.

Mümkünse transferler maaş günlerinizle çakışacak şekilde ayarlayın. Bu şekilde, faturalar için para, kira veya ipotek ödemeniz ve tasarruf için para, siz harcamadan önce doğru yerlerine yönlendirilir.

Kiranızı veya aylık ipotek ödemenizi ve sahip olduğunuz faturaları otomatikleştirdikten sonra, bir tasarruf veya yatırım hesabına otomatik transferler ayarlayın. Tasarruf ayarlarına otomatik transferleriniz olduğunda, tasarrufları sonradan değil, bir öncelik haline getirirsiniz.

Kişisel mali durumunuzu daha da otomatikleştirebilir ve varsa işvereninizin emeklilik tasarruf planına katılarak önce kendinize ödeme yapabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, maaş kesintisi yoluyla şirketin emeklilik planına para akıtırsınız. Bu, paranın maaş çekinizden çıktığı anlamına gelir, böylece asla kaçırmazsınız.

Katkı payınızı TL karşılığı tutarlarsa, bu bedava paradır. Mümkünse, maksimum eşleşme için yeterince katkıda bulunarak işveren eşleşmesinden yararlanın.

Finansmanınızı otomatikleştirmek, faturalarınızı zamanında ödemenizi ve yağmurlu bir gün için kenara para ayırmanızı sağlar. Otomasyon ayrıca, paranızın ilk gitmesi gereken yere gitmesini sağlayarak, sahip olmadığınız parayı harcamanızı da engeller. Otomatik fatura ödeme, yinelenen transferler ve 401k planlar, otomasyona başlamanın basit yollarıdır.

7. Bankanızdan Uyarılar İçin Kaydolun

Bankanızın web sitesinde çevrimiçi fatura ödeme ve otomatik transferler ayarlarken, uyarılar için kaydolun. Banka kartınızla büyük bir satın alma işlemi yaptıysanız, satın alma işleminin yasal olduğundan emin olmak için bankanızdan bir kısa mesaj, e-posta veya telefon görüşmesi almış olabilirsiniz. Güvenlik endişelerinden daha fazlası için uyarılar da ayarlayabileceğinizi fark etmeyebilirsiniz.

Örneğin banka kartınız için düşük bakiye uyarısı, kredi kartınız için yüksek bakiye uyarısı oluşturabilirsiniz. Harcamalarla ne zaman soğutacağınızı hemen bileceksiniz.

Ayrıca para yatırma, transferler ve diğer işlemler için uyarılar oluşturabilirsiniz. Fazla harcama sizin için bir sorunsa, banka kartınız her kullanıldığında pinglenmek için bir uyarı ayarlayın. Her para harcadığınızda bir uyarı almak, duygusal harcama veya dürtüsel satın alma gibi kötü para alışkanlıklarını ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

8. Borçtan Kaçının

Hiçbir şey finansal istikrarınızı borçtan daha fazla tehlikeye atamaz. Bazı insanlar öğrenci kredisi borcunun ve ipoteklerin iyi borç olduğuna inanırken, kredi kartı borcu ve araba kiralamanın kötü borç olduğuna inanıyor.

Gerçek şu ki, borcunuz varsa finansal istikrarınız ve finansal güvenliğiniz tehdit edilebilir. Borcunuzun “iyi” ya da “kötü” olması, başınız beladayken ve ödemelerinizi karşılayamıyorken önemli değil.

Varsa çok az konut dışı borç taşımak akıllıcadır. Tamamen borçsuz olmak özgürleştiricidir. Binlerce TL’lik borcun getirdiği finansal endişeler olmadan daha az finansal stres yaşayacak ve daha iyi uyuyacaksınız.

Ağır borçlarınız varsa, daha fazla borçtan kaçınmak ve borçtan kurtulmaya öncelik vermek, finansal hayatınızı iyileştirmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden ikisidir. Bu öğrenci kredisi ve kredi kartı bakiyelerini sıfıra indirmek, hedeflerinize ulaşmak için nakit para kazandıracaktır. Zamanında yapılan ödemeleriniz bakiyenizi ve kredi kullanım oranınızı düşürdüğü için kredi puanınızın da yükseldiğini görmelisiniz.

Acil durum fonunuzu kurduktan sonra, agresif bir şekilde borcunuzu ödemeye başlayabilirsiniz. Borçtan olabildiğince çabuk kurtulmak için borç kartopu tekniğini veya borç çığ yöntemini kullanabilirsiniz.

Borç kartopu, önce en düşük bakiyeyle borcu geri ödemeye, sonra da yukarı doğru ilerlemeye odaklanır. Borç çığı, bakiyelerinizi en yüksek faiz oranından en düşüğe kadar ödemenizi sağlar.

Her iki yöntemle de, her seferinde bir borcu emekli etmeye odaklanırsınız. Diğerlerinde asgari ödemeyi yaparsınız. Bir borcu sıfırladığınızda, yaptığınız ödemeyi bir sonraki için gereken aylık ödemeye eklersiniz ve böylece devam eder.

Her iki borç ödeme planı da işinize yarayabilir. Hızlı kazançları motive edici buluyorsanız, kartopu ile devam edin. Zaman içinde daha az faiz ödemek sizin için daha önemliyse, çığ gibi davranın.

9. Daha Fazla Nakit Kullanın

Cüzdanınızı açıp birine nakit vermek, kartınızı bir yuvaya yapıştırmaktan çok daha farklı bir deneyim. Anlık bir satın alma için yüzlerce TL nakit olarak teslim etmek neredeyse acı vericidir. Kartınızı kaydırarak bir hevesle yüzlerce harcamak çok kolay.

Nakit kullandığınızda harcamalarınızı takip etmek de çok daha kolay. Cüzdanınızda elli TL ile evinizden çıkarsanız, cüzdanınız boşken ne kadar harcadığınızı tam olarak bilirsiniz. Evden sadece banka kartınızla ayrılırsanız, çeşitli normal yaşam masrafları ve ani satın alımlar için şehrin her yerine kaydırın, ne kadar harcadığınızı bilmek zordur.

Fazla harcama yaptığınızı fark etmeden önce bir banka veya kredi kartıyla bol miktarda para harcayabilirsiniz. Kart yerine nakit paraya geçmek, bütçenizi aşmamanıza, genel olarak daha az para harcamanıza ve parayı nasıl harcadığınız konusunda daha bilinçli olmanıza yardımcı olabilir.

10. Gelirinizi Artırın

Hepimiz zaman zaman gerçekten ihtiyacımız olmayan şeyleri satın aldığımızı biliyoruz. Belki satışta olan rastgele bir ev eşyası satın almak için Amazon’u çekiyorsunuz, ancak bir çift ayakkabı da sepetinize atlıyor.

Muhtemelen bazı fazla harcamalar, kolaylık sağlayan satın almalar ve kesebileceğiniz diğer bütçe engelleyiciler olduğunu bilmek, daha az harcamaya odaklanmanıza ve daha tutumlu bir yaşam sürmenize neden olabilir . Daha fazla para kazanmanın, maliyetleri düşürmek kadar etkili olduğunu unutmayın.

İşvereninizden zam almak, gelirinizi artırmanın en hızlı yolu olabilir. Bir etki yarattığınızı kanıtlayabilir ve ikna edici bir dava oluşturabilirseniz, en azından sorabilirsiniz. Herhangi bir nedenle zam mümkün değilse, daha fazla para kazanmanın başka yolları da vardır.

Sen olabilir ikinci bir iş bulmak için boş saatlerinde ve çalışma yarı zamanlı. Ek para, aylık harcamalarınız üzerinde kontrol sahibi olmanıza, borçtan kurtulmanıza, emeklilik için daha fazla para biriktirmenize ve daha pek çok şeye yardımcı olabilir. Birincil gelir kaynağınızın önüne geçmediği, sağlığınızı bozmadığı veya ailenizi görmenizi engellemediği sürece, yarı zamanlı bir işten elde ettiğiniz ekstra para, hedeflerinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca boş zamanlarınızda yaptığınız bir ek iş ile başka bir gelir akışı da ekleyebilirsiniz. Yarı zamanlı işlerin aksine, yan işler daha fazla esneklik ve özgürlük sunar, ancak genellikle artış süresi vardır ve ücret oldukça değişkendir. Örneğin, serbest çalışıyorsanız , DoorDash için araba kullanıyorsanız veya Poshmark’ta para kazanmaya çalışıyorsanız , iyi günler, kötü günler ve hiçbir şey yapmadığınız günler olabilir.

Ek gelir elde etmek , mevcut gelir seviyeniz ne olursa olsun, agresif bir şekilde tasarruf etmenize ve para sorunlarını çözmenize yardımcı olabilir . Giderleri azaltmak veya geliri artırmak arasında seçim yapmak zorunda değilsiniz . Her ikisini de yapabilirsiniz.

11. Kişisel Finans Konusunda Kendinizi Eğitin

Çok az okul çocuklara parayı öğretir. Çoğumuz ilerledikçe parayı öğreniriz. Neyse ki, para hakkında daha fazla bilgi edinmek ve para yönetimi becerilerinizi geliştirmek için birçok seçenek var.

Parayla ilgili birkaç kitap al. Küçük tutumlu yaşam blogumuz gibi kişisel finans bloglarını okuyun veya parayla ilgili podcast’leri dinleyin. Hatta çevrimiçi bir kurs bile alabilirsiniz.

Daha iyi para alışkanlıkları edinmek istiyorsanız, öğrenmeyi asla bırakmayın. Birkaç yıl bir para yönetimi firmasında çalıştım, kişisel finansla ilgili her şeyi araştırdım ve hala yeni şeyler öğreniyorum.

Ne kadar çok öğrenirseniz, o kadar çok uygulamaya koyabilirsiniz.

İyi Para Alışkanlıkları Oluşturmaya Karar Verecek misiniz?

Paranız olmamasından bıktıysanız ve bıktıysanız, iyi para alışkanlıkları oluşturmaya ve her seferinde bir kötü para alışkanlığından kurtulmaya çalışın. Daha iyi alışkanlıklar oluşturun ve otomatik olarak daha iyi finansal kararlar alın.

Zaman alacak. Disiplininiz ve karar verme becerileriniz test edilecektir. Ama sen bunu yapabilirsin.

Neden bugün başlamıyorsun?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir