İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pazar Araştırması Türleri Nelerdir?

Birinin belirli bir şekilde pazar araştırması yapması, bunu kopyalamanız gerektiği anlamına gelmez. Seçeneklerinizi bilmelisiniz ve bunlar farklı pazar araştırması türleri ile başlar.

Birincil araştırma

Araştırma sizin tarafınızdan veya sizin adınıza yapıldığında ve belirli bir sorunu çözmek için verileri oluşturmanız gerektiğinde, buna birincil pazar araştırması denir.

Örnekler:  Odak grupları, röportajlar, anketler (makalenin ilerleyen kısımlarında bunlar hakkında daha fazlası).

Temel faydalar: Markanıza ve ürünlerinize veya hizmetlerinize özeldir ve verilerin kalitesini kontrol edebilirsiniz.

İkincil araştırma

Diğer işletmeler ve kuruluşlar tarafından bir araya getirilenler gibi halihazırda var olan verileri her kullandığınızda, ikincil pazar araştırması yaparsınız.

Örnekler: Makaleler, teknik incelemeler, raporlar, sektör istatistikleri gibi ikinci taraf ve üçüncü taraf kaynaklar, halihazırda toplanmış dahili veriler.

Temel faydalar: İkincil araştırma pazardaki diğer oyuncuları içerdiğinden ve büyük olasılıkla birincil kaynaklarınızdan daha büyük bir veri kümesi kullandığından, pazarınızın makro bir perspektifini elde edin.

Birincil araştırma ve ikincil araştırma

Birincil ve ikincil pazar araştırması farklıdır ancak hiçbir şekilde zıt değildir. Aslında her ikisini de kullanmanız önerilir.

Birincil kaynaklar size işinize odaklanmış, mikro bir bakış açısı verirken, ikincil araştırmalar size diğer işletmelerin nasıl olduğunu ve araştırma bulgularınızın daha büyük araştırma örneklemleriyle nasıl karşılaştırıldığını söyleyecektir.

Pazar araştırması alt türleri

Tüm pazarlama meraklıları için biraz daha teori. Profesyonel pazar araştırmacıları, aşağıdaki birincil ve ikincil pazar araştırması alt türleri arasında ayrım yapar:

  • Nitel araştırma.  Mülakatları, açık uçlu soruları, sayılar ve grafikler yerine kelimelerle ifade edilen sonuçları düşünün. Bu tür araştırmalar, altta yatan nedenleri, görüşleri ve motivasyonları anlamak için kullanılır.
  • Nicel araştırma. Anketleri, anketleri, genellikle kapalı uçlu soruları, sayılar ve istatistiklerle ifade edilen sonuçları düşünün. Bu araştırma türü, tanımlanmış değişkenleri (görüşler veya davranışlar gibi) niceliklendirerek ve daha büyük veri örneklerinden elde edilen sonuçları genelleştirerek hipotezleri veya varsayımları test etmek veya doğrulamak için kullanılır.

Daha fazlası: https://ahrefs.com/blog/market-research/

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir