İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tüketici Markalaşmasının Dezavantajları

Markalaşma, tüketicilerin zihninde bir ürünü temsil etmek için bir isim, sembol veya tasarım geliştirmeyi içerir. Örneğin, bir şirket ticari markalı logosunu ambalajlarda ve reklamlarda gösterebilir. Amaç, tüketicilerin o şirketin logosunu ürünüyle anında ilişkilendirerek, o ürünü rakiplerinden ayırt etmelerini sağlamaktır. Tüketici markalaşması, işletmelerin değerli bir imajı korumalarına yardımcı olur, ancak tekniğin dezavantajları da vardır.

Daha Yüksek Perakende Fiyatları

Markalaşma çabaları pahalı olabilir. Örneğin, ürün ve ambalaj tasarımı, yaygın reklam kampanyaları ve mağaza içi satış promosyonları maliyetli girişimlerdir ancak bir şirketin itibarını yeterince geliştirmek için gereklidir. Sonuç olarak, Ashok Jain’in “Principles of Marketing” kitabına göre, markalı ürünlerin perakende fiyatı yüzde 20 ila 30 daha yüksek olabilir. Bu, daha yüksek fiyatlar ödemek zorunda olan tüketiciler için bir dezavantajdır. Aynı zamanda, halka daha yüksek fiyatları haklı göstermek zorunda olan üreticiler için de bir dezavantaj.

Geçici Avantajlar

Markalaşmanın faydaları hızla yok oluyor. Örneğin, bir şirketin ürün kalitesine ve müşteri hizmetlerine yoğun bir şekilde yatırım yaparak mükemmel bir itibar geliştirdiğini varsayalım. Sonuç olarak, birçok tüketici markaya sadık olacaktır. Ancak şirket, örneğin kalite kontrolünü ihmal ederek itibarını koruyamazsa, aynı tüketiciler hızla ayrılacaktır. Başka bir deyişle, markalaşma tek seferlik bir çaba değildir. Üretimden reklamcılığa ve müşteri desteğine kadar tüm kurumsal çabaların marka imajını sürekli olarak desteklemesini sağlamak için ayrıntılara sürekli dikkat gösterilmesi gerekir.

Bazen Anlamsız

Belirli ürün kategorileri için alışveriş yaparken, birçok tüketici, marka adı ne olursa olsun, ihtiyaçlarını karşılayan en ucuz seçeneği satın alacaktır. Örneğin, Jain kitabında sebzelerin, meyvelerin, tırnakların ve diğer değiştirilebilir öğelerin rakip ürünlerden ayırt edilmesinin zor olduğunu ve bunun markalaşmayı neredeyse anlamsız hale getirdiğine dikkat çekiyor.

Rekabetçi Dezavantaj

Büyük markalarla rekabet edebilecek bir marka geliştirmek, çoğu küçük işletmenin yeteneklerini aşıyor. Örneğin, ağır reklam, özel paket tasarımları ve kapsamlı satış promosyonları gibi birçok küçük işletme için maliyet açısından engelleyicidir. Ayrıca, bir şirket bir marka geliştirdiğinde, o markanın münhasır hakkını saklı tutmak için bir ticari markayı veya hizmet markasını tescil ettirmek ve korumak için bir avukat tutmalıdır. Büyük, varlıklı şirketler bu nedenle önemli bir avantaja sahiptir. Ancak küçük bir işletme, örneğin küçük bir coğrafi bölgede dar bir tüketici kitlesini hedefleyerek markasını küçük ölçekte geliştirmeye başlayabilir. Daha sonra, gelirler arttıkça, işletme, pazarın giderek daha büyük segmentlerini elde etmek için markalaşma çabalarının kapsamını genişletebilir.

Daha fazlası için: https://smallbusiness.chron.com/disadvantages-consumer–66965.html

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir